Altın, zaman içinde değer kaybetmemesi, deforme olmaması nedeniyle hemen her dönemde revaçta olmuştur. Tarihin eski dönemlerinden beri değerli madenler içinde ön plana çıkan altın, az bulunduğu için de ön planda olmuştur. Devletlerin zenginliği ifade edilirken altın rezervleri ifade edilmektedir. Yani, hayatın her döneminde gerek yatırım gerek takı olarak ön planda olan altın ile ilgili önemli noktalar vardır. Bu noktada altın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu sıklıkla gündeme gelmektedir.


Sahte Altına Dikkat Edilmeli

Altın ile ilgili önemli noktalar vardır. Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli madde sahte altına karşı dikkatli olunmasıdır. Gerçeğinden pek ayırt edilemeyen sahte altınları almanız durumunda maddi anlamda büyük zarar edersiniz. Bu sorunu önlemek ve yaşamamak için güvenilir olan kurumlardan hizmet almanız gerekmektedir. Sektörde yer edinen ve kurumsallaşmış firmalar gerekli kontrolleri yaptığı için sahte altın sorunuyla karşılaşmazsınız.

Altın alışverişi yapmadan önce gram fiyatı ve değeri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bunun yanı sıra, altın takıda altının değeri ile uygulanan işçilik arasında belirli bir orantı bulunmasına dikkat edilmelidir. Yani, kendi değerinin yüzde olarak üzerinde işçilik talep edilen modellerden uzak durmanız gerekmektedir. Yüksek işçilik içeren modellerin geri bozdururken zarar ettirdiği gerçeği göz ardı edilmemeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aldığınız ürünün patent, ayar ve marka bilgisinin olmasına özen göstermelisiniz. Altının 8 ayar, 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar, 24 ayar gibi çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle 22 ayar altın tercih edilmektedir. Altının ayarı yükseldikçe kalitesi artmakta, içerdiği saf altın oranı yükselmekte ve bu da fiyatın yükselmesine neden olmaktadır. Bunun için satın aldığınız üründe ayar bilgisini mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kontrol, zarar etmenizi önleyecektir.