Altın fiyatları tüm dünyada belirlenir. Altın tüm dünyada işlem gören finansal bir emitadır. Altın fiyatları yerel olarak belirlenmez

Türkiye piyasasında işlemler bittiğinde Londra Piyasası açıktır, Londra Piyasası kapanır Amerika açılır daha sonra Uzakdoğu piyasaları açılır. Tüm dünyada altın fiyatları sürekli değişir, hareket halindedir. 1 gram altın fiyatı tüm dünyada 24 saat esası baz alınarak fiyatı oluşur. Anlık fiyatlar değişir ve hızlı bir şekilde nakitte çevrilebilir. Kısaca tüm dünyadaki ekonomik gelişmeler altın fiyatlarını etkiler

ALTIN FİYATLARINI NE ETKİLER?

Altın fiyatlarına en etkili yön veren ülke ABD’dir. Amerika’da yaşanan ekonomik olaylar, Amerika’daki kurumların politikaları, iniş ve çıkışlar altın fiyatlarını etkiler. Son yıllardaki Amerika’daki krizin etkileri ile altın fiyatları yükselmiş ve etkileri hala sürmektedir. Yatırım enstrümanı olarak altın fiyatlarının değişimi bu unsurlara bağlıdır.


KRİZ DÖNEMLERİNDE ALTIN FİYATLARI NASIL OLUR?

Altının mücevher olarak yani, kuyumculuk alanında da fiyat etkileri vardır. Tüm dünyada yıllık 3000-3500 ton kadar altın ihtiyacı belirir. Dünyada Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin mücevhere yoğun talep gösteren ülkeler vardır. Bu talep mevsimlik olabildiği gibi genel olarak da ihtiyaç vardır. Bu ülkelerde düğün mevsimlerinde bahar ve yaz ayalarında altına mücevher olarak ihtiyacın artmasıyla altın fiyatları etkilenebilmektedir. Altına endüstriyel olarak duyulan ihtiyaç da altın fiyatları üzerinde diğer unsurlar kadar etkili olamasa da bir etkisi vardır. Kriz dönemlerinde mücevher ve endüstriyel anlamda altına duyulan talep azalır. Çünkü bu dönemlerde altın fiyatları çok yükseldiğinden talepler de azalır. Yatırım amaçlı talepler artar ve bu durum da altın fiyatlarının yükselmesinde etkilidir.


DOLARIN DEĞERİ ALTINI ETKİLER Mİ? 

Uluslararası piyasalarda altının değeri dolar ile ifade edilir. Buna bağlı olarak doların değerinin düşmesi veya yükselmesi altın fiyatları üzerinde etkilidir. Dolar euroya göre değer kazandığında altın fiyatları düşerken, dolar euro karşısında değer kaybederse altın fiyatları yükselmektedir. Türkiye’de ise dolar kurunun değeri altın fiyatları üzerinde etkileyici olmaktadır. Enflasyonla ilgili değer ve beklentiler de altın fiyatları üzerinde etkilidir.

2008-2009 yıllarında özellikle krizle birlikte özellikle altının enflasyondan koruma özelliği ortaya çıkmıştır. Kriz ortamlarında altın her zaman güvenli bir sığınak olmuştur. Altın her zaman likidite edilen ve kendinden menkul bir yatırım aracıdır. Dünyanın her yerinde karşılığı alınabilmektedir. Türk yatırımcı açısından dolar-TL kuru değişimleri altın kurunun değişimine yol açar. Dolar-TL kuru yükseldiğinde altın fiyatları yükselmekte, düştüğünde ise altın fiyatları düşmektedir.